Kemaliye eski adıyla Eğin; Erzincan, Malatya, Sivas, Elazığ ve Tunceli illeri arasında yer alan Erzincana bağlı bir ilçemizdir. Fırat nehrinin Karasu kolu üzerinde, nehrin Keban baraj gölüne dönüştüğü, sarp kayalık yamaçlarla çevrili yemyeşil vadilerden oluşan bir coğrafyada yer almaktadır. Munzur ve Sarıçiçek dağları eteklerinde sarp kayalıklar arasında gizli yeşil bir cenneti andırır. Özgün mimari dokusu, tarihi eserleri, doğal ve yaban hayatı, kültürel değerleri ve endemik türler içeren flora ve faunasıyla, keşfedilmemiş bir turizm beldesidir.


Şehir merkezi denizden 900-1000 mt köyler ise 1000-1700 mt yükseklikte kurulmuştur. Birçok köy yaklaşık 650 sene önce tarihlenmiş vergi veren köyleri gösteren Osmanlı haritalarında belgelenmiştir. Eskiden Eğin olarak isimlendirilen ilçemiz, 1922 yılında Kurtuluş seveşinde ilçe halkının Kuvay-i Milliye güçlerine maddi ve manevi katkılarından dolayı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendi adına izafeten Kemaliye olarak değiştirilmiştir.


Kültürün, doğanın ve sporun buluşma noktası...

Kemaliye ve çevresinde yerleşen ilk grupların Kafkasya üzerinden Anadolu’ya inen Orta Asya Türkleri’nden olduğu belirtilmektedir. Yöremizde bulunan bazı kaya yazıtlarının Orta Asya da bulunan yazıtlarla olan benzerliği bunu açıkça işaret eder. Osmanlı döneminde Kemaliye’ye Et Kethüdalığı ve daha sonrada Odun ve Kömür Kethüdalığı verilmiştir. Uzun yıllar Ermeniler ve Rumlarla birlikte uyum içinde yaşayan Kemaliyeliler sanatta ve ticarette çok ileri seviyelere gelmişlerdir. Yakın zaman kadar iplikçilik, dokumacılık, halıcılık, dericilik, ayakkabıcılık ve sarraflık ile uğraşmış, Antep’ten Halep’e Şam’dan Bağdat’a kadar birçok yöreye ürettiklerini kervanlarla taşımıştır. Daha sonradan ipek yolunun önemini kaybetmesiyle yöre halkı ekonomik sıkıntılardan dolayı Istanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük şehirlere yönelmiş ve gurbetçiliğe yönelen bir ekonomi oluşmuştur. Eğin Folklorunun ve müziğinin ana temasını oluşturan “Hasret ve Özlem” bu sebebtendir.


Önceki dönemlerde Kemaliye’ye büyük şehirlere olan uzaklığı ve ulaşım şartlarının zorluğu ilçemizin az tanınmasına ve yıllarca kitlesel turizm faaliyetlerinden yararlanamamasına neden olmuş ancak bunun yanında kültürel ve doğal yapısının korunmasına da vesile olmuştur.


Kemaliye, Çekül Vakfı’nın “7 Bölge 7 Kent” projesinde yer alan ve Doğu Anadolu’yu temsil eden kentimizdir. Aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği’nin kurucu üyesidir. Çekül Vakfı Kemaliye’yi Anadolu’dan UNESCO’ya aday kentlerden biri olarak göstermiştir. Yöre, tarihi dokusunun tamamına yakınını muhafaza etmiş, çevresiyle beraber Doğa ve Kültür Turizm’i için büyük bir potansiyel oluşturmaktadır.


2005 yılından itibaren kent merkezi tarihsel dokusunun korunması gayesiyle SiT alanı ilan edilmiştir.


Bundan 7 sene önce bir mail grubunda tanışıp bir araya gelen bir grup Kemaliye’linin projelendirip uygulamaya koyduğu Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları Şenliği 2007 senesinde UNDP Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından gençlik dalında “en iyi proje” ödülüne layık görülmüştür.


Kemaliye’nin öne çıkan çok özel iki yanı var: Tarihi dokusu ve bozulmamış coğrafyası. Karanlık Kanyon bir doğa harikası. Coğrafi güzelliklerin yanı sıra şehrin özgün mimarisi ve köklü kültürü önemli turizm potansiyeli oluşturuyor. Dünyada kültürü, doğası ve insani değerleriyle iyi korunmuş özgün kentlerin bu dokularının gelecek kuşaklara aktarımını amaçlayan Kemav, Doğa sporları konusunda Ankara’nın doğusunda hiç bir beldede bulunmayan malzeme, donanım, alt yapıya sahip kamp yerleri tesis edilmesine ön ayak olmuş, eğitimler verilmiş, AB fonlarından kaynak sağlanmıştır. Kemaliye şenlik öncesinde sadece yerli değil, yabancı turistlerin de akın ettiği bir ilçe oluyor.


Kemaliye’ye herbiri 2-2 buçuk saatlik karayolu ulaşımı mesafede bulunan Malatya, Elazığ ve Erzincan vilayetlerine 3 ayrı ulusal havayolu Şirketi haftanın hemen her günü bazen günde 2 kez hızlı ulaşım imkanı sağlamaktadır. Bu üç ilden, ilçeye minibüs seferleri uçak saatlerine paralel olarak yapılmaktadır.


Bunun yanında Doğu Karadeniz’e ve Kapadokya’ya gelen turlar da çok keyifli iki farklı karayolu erişimi sonrası Kemaliye’de en az 2-3 gece konaklayarak benzersiz tadlar alabileceklerdir. Efsanevi Doğu Ekspresi’nin gerçek güzergahı Kemaliye’nin 40 dakikalık karayolu mesafesindeki Bağıştaş tren istasyonundan geçmektedir. İstanbul’dan yapılan keyifli bir tren yolculuğunun ardından Kemaliye’ye ulaşmak mümkündür. Yine buradan da minübüs seferleri ile Kemaliye’ye ulaşım sağlanmaktadır. Aynı zamanda  direkt Kemaliye’ye sefer yapan Otobüs işletmeleri de mevcuttur.

Kemaliye’de konaklayabileceğiniz otellerin yanı sıra konaklama imkanları arasında ev pansiyonculuğu ve konukevleri de bulunmaktadır.


Ayrıca farklı amaçlara hizmet eden 2 kamp alanı da mevcuttur.


Bunlardan biri dağcılık, kaya tırmanışı, kanyoning ve mağaracılığa yönelik düzenlenmiş kamp yeridir. 500 çadırın konumlandırı-labileceği kamp yerinde 5’er adet sıcak sulu duş kadın-erkek tuvaletleri, içme suyu, çöp, kanalizasyon ve elektrik konukların hizmetine sunulmuştur.


Diğer kamp yerinde Akarsu ve göl sporları, kano ve rafting için açık, yarı  olimpik yüzme havuzu kenarında kurulan kamp yerinde sıcak sulu duş kadın-erkek tuvaletleri, içme suyu, çöp ve kanalizasyon alt yapısı tamamlanmış bir şekilde konukların hizmetinde bulunmaktadır.

THY

444 0 849


ATLAS JET

0 850 222 0000


TCDD

444 8 243


ERZİNCAN FIRAT TURİZM

(212) 658 18 24

AnaSayfa.html
DogaSporlari.html
iletisim.html
AnaSayfa.html
Homepage_ENG.html